Promote cross country and track and field programs for high-school and middle-schoolaged children in Ridgefield, Connecticut.

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

2016 Girls Outdoor Track Results

Captains
Gwen Byrne
Natalie Carnazza
Olivia Gorski
Victoria Nazworth
Leah Phelan

Season Results

Girls Qualifiers

Girls Point Scorers

Girls Season Bests

School Records High Jump 5-04.00 Grace Goodwin
  4x400m 3:58.77 Julia Hergenrother, Anna Landler, Katherine Jasminski, Alexandra Damron
  800m 2:14.20 Katherine Jasminski
  4x200m 1:48.40 Eyga Williamson, Victoria Nazworth, Alexandra Damron, Josephine Simon
  800m SMR 1:49.97 Eyga Williamson, Victoria Nazworth, Josephine Simon, Alexandra Damron

 

All New England Anna Landler Ava Kelley Julia Hergenrother
  Katherine Jasminski    

 

All State Alexandra Damron    

 

All FCIAC Alexandra Damron Grace Goodwin Julia Hergenrother
  Katherine Jasminski Ava Kelley Anna Landler
  Casey MacDonald Victoria Nazworth Josephine Simon
  Gabriella Viggiano    

 

    Participants listed Event Mark Place
National Championships   Katie Jasminski 800m 2:14.94 21
Results   Grace Goodwin HJ 5-01.75 T 17
    Anna Landler,
Ava Kelley,
Julia Hergenrother,
Katie Jasminski
4x800m 9:15.53 10
    Eyga Williamson,
Victoria Nazworth,
Josephine Simon,
Alexandra Damron
800m SMR 1:51.47 41
    Julia Hergenrother,
Anna Landler,
Katie Jasminski,
Alexandra Damron
4x400m 3:58.92 19
           
    Participants listed Event Mark Place
New England Championships
Results
  Julia Hergenrother,
Gabriella Viggiano
Anna Landler,
Katie Jasminski
4x400m 4:03.02 10
    Anna Landler,
Ava Kelley,
Julia Hergenrother,
Katie Jasminski
4x800m 9:14.53 2
    Grace Goodwin High Jump 5-00 T11
    Clara Lerchi Javelin 108-03 22
           
  Team Scorers listed Event Mark Place
Open Championships 9th Alexandra Damron 400m 59.41 8
Results   Katie Jasminski 800m 2:18.42 7
    Julia Hergenrother,
Anna Landler,
Katie Jasminski,
Alexandra Damron
4x400m 3:58.82 6
    Anna Landler,
Ava Kelley,
Julia Hergenrother,
Katie Jasminski
4x800m 9:14.06 2
    Grace Goodwin High Jump 5-04 3
    Casey MacDonald Pole Vault 10-6 T7
    Clara Lerchi Javelin 112-11 7
           
  Team Scorers listed Event Mark Place
LL Championships 1st Alexandra Damron 400m 58.19 1
Results   Katie Jasminski 800m 2:16.66 3
    Julia Hergenrother 800m 2:17.74 4
    Josephine Simon 100m H 16.44 5
    Victoria Nazworth 100m H 16.47 6
    Victoria Nazworth 300m H 48.18 5
    Josephine Simon 300m H 48.59 7
    Eyga Williamson,
Victoria Nazworth,
Alexandra Damron,
Josephine Simon
4x100m 50.77 7
    Julia Hergenrother,
Anna Landler,
Katie Jasminski,
Alexandra Damron
4x400m 3:59.16 3
    Anna Landler,
Gabriella Viggiano,
Julia Hergenrother,
Katie Jasminski
4x800m 9:19.37 3
    Grace Goodwin High Jump 5-02 2
    Casey MacDonald Pole Vault 10-6 2
    Anna Landler Long Jump 16-04.25 6
    Brianne McGill Shot Put 33-11.5 3
    Brianne McGill Discus 101-04 6
    Clara Lerchi Javelin 115-00 2
           
  Team Scorers listed Event Mark Place
FCIAC Championships 2nd Alexandra Damron 400m 59.22 4
Results   Katie Jasminski 800m 2:18.14 2
    Julia Hergenrother 800m 2:20.14 3
    Rachel Maue 1600m 5:21.09 7
    Rachel Maue 3200m 11:26.33 4
    Josephine Simon 100m H 16.43 2
    Victoria Nazworth 100m H 17.02 6
    Victoria Nazworth 300m H 46.91 2
    Josephine Simon 300m H 47.29 3
    Eyga Williamson,
Victoria Nazworth,
Alexandra Damron,
Josephine Simon
4x100m 51.16 5
    Julia Hergenrother,
Anna Landler,
Katie Jasminski,
Alexandra Damron
4x400m 3:58.77 2
    Ava Kelley,
Gabriella Viggiano,
Julia Hergenrother,
Katie Jasminski
4x800m 9:35.39 1
    Grace Goodwin High Jump 5-00 2
    Sofie Sogaard High Jump 4-10 4
    Casey MacDonald Pole Vault 10-0 2
    Anna Landler Long Jump 16-06 2
    Sofie Sogaard Long Jump 15-05 5
    Anna Landler Triple Jump 32-06 3
    Brianne McGill Shot Put 32-01.75 4
    Brianne McGill Discus 106-07 3
    Sofie Sogaard Discus 92-04 8
    Clara Lerchi Javelin 115-07 3

Ridgefield Record: 8-1

Meet Results

Thursday, 5/26
Danbury Dream Invite
Results

Monday, 5/16
Danbury 79.5 - Ridgefield 65.5
Results

Monday, 5/9
Ridgefield 123 - Stamford 22
Ridgefield 133 - Bridgeport Central 11
Stamford 61 - Bridgeport Central 48
Results

Monday, 5/2
Ridgefield 88 - Greenwich 57
Ridgefield 89.5 - Trumbull 55.5
Greenwich 80 - Trumbull 65
Results

O'Grady Relays - Saturday, 4/30
Danbury 50
Ridgefield 49.5
Weston 45.5
Windsor 43
Simsbury 33.3
Results

Wednesday, 4/27
Ridgefield 110 - Staples 26
Ridgefield 106 - Westhill 30
Staples 79 - Westhill 56
Results

Monday, 4/18
Ridgefield 95.5 - Norwalk 46.5
Results

Wednesday, 4/6
Ridgefield 119 - Brien McMahon 25
Results